header
header

Teaching Children and Adults to Swim Since 1893

MASC Gala Nights

We hold 3 galas every year and have the honour to host the towns official swimming champions races.

Macclesfield Amateur Swimming Club

100th John Alcock Shield Anniversary Gala

Tuesday 15th October 2013 - RESULTS

 

Breadth Splash for Girls

Graham Stevens Centenary Cup

1)  Grace Riley

 

2)  Priya Amilineni

 

3)  Francesca Losa

 

 

Breadth Splash for Boys

Graham Stevens Centenary Cup

1) Shaun Flynn

 

2) Dylan Jones

 

3) Kieran Jones

 

 

Junior Workshop Fun Relay Race (5 x #wrap { border-radius: 20px; height: 900px; margin-left: auto; margin-bottom: 0; margin-left: auto; margin-right: auto; margin-top: 10px; width: 900px; text-align: left; border-color:#297633; border-style: solid; border-width: 2px; }m)

 

1)    Ambulance          3.17.44

 Eve Smith, Josh Burton, Eriska Thomson, Joseph Reynolds

 

2)    Nurses      3.31.04

Ella Pointer, Ben Wainwright, Jonathan Kelsall, Alice Jackson, Kate Moorcroft

 

3)    Shopkeepers       3.45.22

Orlagh McKendry, Thomas Egerton, Max Beaumont, Spencer Hibbert,  Sydney Warters

 

25m Novice Freestyle for Girls

  Kerr Family Cup

 

1)

Kate Moorcroft

39.38

2)

Alice Parker

40.75

3)

Sydney Warters

41.63

 

25m Novice Freestyle for Boys

  Whitelaw Family Cup

 

1)

Jonathan Kelsall

27.63

2)

Nathan Reynolds

35.78

3)

Joseph Reynolds

35.86

 

25m Breaststroke for Girls 9&U

Eddie Connelly Shield

 

1)

Lily Ward

33.28

2)

Eriska Thomson

34.84

3)

Karolina Matuska

51.31


25m Breaststroke for Boys 9&U

Eddie Connelly Shield

 

1)

Max Beaumont

28.50

2)

Ben Wightman

31.31

3)

Isaac Macro

32.68

 

 

25m Freestyle for Girls 11&U

Charter Perpetual Cup

 

1)

Rachel Cox

20.19

2)

Martha Noakes

21.81

3)

Eve Smith

22.75

 

 

25m Freestyle for Boys 11&U

Charter Anniversary Cup

 

1)

Theo Pointer

19.87

2)

Josh Burton

20.47

3)

Alex Smith

23.47

 

 

50m Breaststroke for Girls 13&U

J.S McKimmie Memorial Cup

1)

Ella Pointer

   57.15

2)

Martha Noakes

1.01.63

3)

Eve Smith

1.05.19

 

 

50m Breaststroke for Boys 13&U

J.S McKimmie Memorial Cup

 

1)

Ben Wightman

 1.07.90

2)

Jordan Jones

 1.08.84

 

 

 

 

100m Freestyle Junior Borough Championship for Girls

  Independent Order of Rechabites Cup

 

1)

Amy Wightman

1.17.44

2)

Saskia Dry

1.32.97

 

100m Freestyle Junior Borough Championship for Girls and Boys

 Compston Perputual Challenge Cup

1)

James Withers

1.23.59

2)

Ben Wightman

2.18.31

 

 

100m Backstroke  Senior Borough Championship for Ladies
Harry Bradbury Cup

 

1)

Amy Wightman

1.22.72

2)

Sammi-Jo Yates

1.23.22

3)

Saskia Dry

1.46.97

 

 

 

200m Freestyle Senior Borough Championship Men
Captainship Cup

 

1)

Michael Stanley

2.31.04

2)

Richard Hand

3.00.25

3)

James Withers

3.02.31

 

 

100th Anniversary Workshop Squadron
John Alcock Memorial Shield

 

1)

Macclesfield Leisure Centre

52.60

2)

Woo Ha Ramm It

1.07.60

3)

Kerminchan Flyers

1.09.28

 

Congratulations to all who took part, great swimming with lots of fun.

Thanks to Alan Higgins, ex MASC teacher and member of the committee, who presented the prizes, to Jenny and Roger Sloane for the excellent sound system, and to all who helped on the night.